Kręgi Domowego Kościoła w naszej Parafii

Przy naszej parafii formują się TRZY KRĘGI DOMOWEGO KOŚCIOŁA:

Krąg św. Jana Pawła II

Krąg św. Joanny Beretty Molli

Krąg Świętych Zelii i Józefa Martin

Opiekunem tych grup jest w naszej Parafii ks. Dariusz Stachula. Małżeństwa, które chciałyby włączyć się do tej wspólnoty, prosimy o kontakt z Księdzem Opiekunem. Poniżej podajemy informacje na temat Domowego Kościoła.

Wśród wielu ruchów i wspólnot rodzinnych, które pomagają rodzinom odnawiać się mocą Słowa Bożego, od kilkunastu lat w Polsce za przyczyną Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego rozwija się Ruch Domowego Kościoła (RDK).

 

Ruch wspólnot rodzinnych rozwija się w ramach bardziej ogólnego ruchu soborowej odnowy Kościoła w tzw. Ruchu Światło –Życie, którego istota polega na osiągnięciu jedności i harmonii pomiędzy poznaniem, a czynem tzn. między słowem zawartym w Ewangelii, a życiem (stąd nazwa Światło – Życie). W ramach ruchu działają dwie formacje: młodzieżowa tzw. Oaza i rodzinna czyli RDK nazywany też często Oazą Rodzin.
W tworzeniu Ruchu Domowego Kościoła  ks. Blachnicki oparł się na trzech źródłach:
- nauce Soboru Watykańskiego II o małżeństwie i rodzinie,
- charyzmacie francuskiego ruchu Equipes Notre Dame (END),
- charyzmacie Ruchu Światło – Życie.                                     
Z tych trzech elementów został wyprowadzony nowy charyzmat – charyzmat, którym żyje Ruch Domowego Kościoła tj.:
-modlitwa osobista,
-modlitwa małżeńska,
-modlitwa rodzinna,
-comiesięczny dialog małżeński,
-rekolekcje.

Przez życie charyzmatami realizowany jest cel jaki stawia sobie  RDK tj. program duchowości małżeńskiej charakteryzujący się wspólnym „we dwoje” dążeniem do Boga poprzez całość spraw życia małżeńskiego i rodzinnego. Nie chodzi o zdobywanie świętości przez każdego z małżonków na własny rachunek, ale o wspólne osiągnięcie tej świętości.

Wprowadzanie  charyzmatów w praktykę życia  odbywa się w małżeństwie poprzez całodzienną wspólną pracę małżonków, podejmujących i realizujących poszczególne zobowiązania, oraz wzajemną pomoc innych małżeństw spotykających się raz w miesiącu na tzw. Kręgu (stąd RDK nazywany jest czasami Kręgami Rodzin).  
Krąg tworzy od czterech do siedmiu małżeństw pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach Domowego Kościoła. Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską.

Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest też doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora - dlatego też uczestniczy w  comiesięcznym spotkaniu kręgu.
Kręgi z kilku sąsiadujących parafii tworzą rejon, a za jego pracę odpowiada para rejonowa z ks. opiekunem rejonu (Ks. Ryszard Ryngwelski - Proboszcz parafii pw. św. Józefa). Za całą diecezję odpowiedzialna jest para diecezjalna i ks. diecezjalny moderator DK - Ks. Tomasz Tomaszewski.  

Do naszej wspólnoty zapraszamy wszystkie małżeństwa pragnące pogłębić zarówno swoją wiarę jak i umocnić łączące ich więzi duchowe.

Przygotował J. Wiśniewski

POMOCNE LINKI

Więcej o Domowym Kościele:

http://www.dk.oaza.pl/

http://www.dk.oaza.pl/zasady-dk/

 
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
Czytania
Liczba odwiedzin
Odsłon : 1265651